Towarzystwo Przyjaciół Muzyki

im. F. Chopina w Kielcach

                                                        Historia

          Towarzystwo Przyjaciół muzyki powstało w 1999 roku. Grono osób skupione wokół Filharmonii Świętokrzyskiej postanowiło powołać do życia organizację, której celem byłoby popieranie działalności filharmonii w czasach, gdy szeroko rozumiana kultura stała się niemal ostatnią z potrzeb, na które kierowane są środki finansowe z państwowej kasy. O celach i sposobach działania Towarzystwa mówią dokładnie § 6 i § 7 Statutu.

          W pierwszym 10-leciu istnienia TPM posiadaliśmy większe środki materialne na działalność. Mogliśmy sobie pozwolić na koncert wieczorowe, organizowane w siedzibie Teatru im. S. Żeromskiego, w sali Filharmonii (KCK), w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Były to: Koncerty Sylwestrowe (Kielce, Ostrowiec), koncert "Bach poważny i żartobliwy", "Fryderyk Chopin in memoriam" (koncert symfoniczny, współorganizowany z Filharmonią Świętokrzyską), "Zielony karnawał", Koncert Jubileuszowy na 10-lecie TPM, Koncert Pamięci Grzegorza Szymańskiego, "Europa nasz dom", cykle: "Świętokrzyskie i kieleckie rodowody" oraz "Poezja i muzyka" )z udziałem młodzieży szkół ponadpodstawowych).

          W każdym roku organizujemy "Koncert dla dzieci niepełnosprawnych"z okazji Dnia Dziecka, połączony z poczęstunkiem i prezentami. Dla dzieci tych (Ośrodek ul. Kryształowa) gramy charytatywnie 1 koncert w każdym miesiącu. Relacja z poprzedniego koncertu (2012) w zakładce "Aktualności" http://tpm.kielce.com.pl/article/view/aktualnosci

          Organizujemy także kameralne koncerty okolicznościowe z okazji świąt: 3 maja, 11 listopada, rocznice powstań i wydarzeń patriotycznych, oraz koncerty na zamówienie poszczególnych szkół, związane z ich rocznicami.

          W każdym miesiącu, wspólnie z Filharmonią organizujemy kilkadziesiąt koncertów kameralnych w szkołach województwa i miasta. Szczegóły na stronie Filharmonii:

http://filharmonia.kielce.com.pl/edukacja.html

          Towarzystwo zainicjowało Konkursy dla Szkół "Wiedza o muzyce polskiej". W marcu 2014 odbędzie się, przy pomocy Filharmonii Świętokrzyskiej III edycja tego konkursu. Po szczegóły odsyłamy na strony Filharmonii i do zakładki "Aktualności"

          Współorganizujemu kursy i warsztaty muzyczne, np. dwukrotnie ogólnopolski kurs dla młodych muzyków "Metoda Chopina", prowadzony przez wybitnego pianistę i pedagoga Włodzimierza Kutrzebę.

          Raz w roku przy okazji Walnego Zebrania członków odbywa się towarzyskie spotkanie w plenerze przy ognisku, skupiające członków i sympatyków TPM

     

          W bieżącym roku ukazała się okolicznościowa kartka pocztowa, wydana przez Pocztę Polską